Prostějovská palírna slaví 504 let limitovanou 12 letou whisky, pokřtil ji Jiří Bartoška

13. 07. 22

Prostějovská palírna slaví 504 let limitovanou 12letou whisky, pokřtil ji Jiří Bartoška

Prostějov 13. července – Palírna U Zeleného stromu, nejstarší palírna v Evropě, v rámci oslav 504. výročí od svého vzniku stočila novou limitku Staré žitné myslivecké. Letošní žitná whisky Stará žitná myslivecká Single Barrel 12yo nese chuť po bourbonu a na výběru sudu, ze kterého se 504 jedinečných lahví stáčí, se podílel i Jiří Bartoška.

Limitka se vrací k roku 2018 a tedy i výročí 500 let. „Tehdy poprvé jsme ručně stočili výroční edici Staré žitné myslivecké Single Barrel. Předtím jsme ji nechali osm let zrát v sudech po bourbonu, které byly vyrobeny z bílého amerického dubu,“ vysvětluje blend master Roman Petruš. Další sudy z tohoto ročníku 2010 ale nechal zrát v prostějovském sklepě dál. „Pravidelně jsem je ošetřoval a degustoval a letos po 12 letech zrání nastal ten správný čas, kdy se v jednom ze sudů krásně snoubily a harmonizovaly chutě a vůně,“ doplňuje Petruš. 

Zásluhu na výběru letošního Single Barrelu má vedle blend mastera takéherec Jiří Bartoška, který je už přes dva roky tváří whisky Stará žitná myslivecká Selection. Roman Petruš předvybral sudy a nechal Jiřího Barošku rozhodnout, ze kterého se bude limitka stáčet. „Ví se o mně, že jsem velkým fanouškem dobré whisky. Zároveň mám z dob svých hereckých začátků nostalgický vztah k české legendě Staré žitné myslivecké. Proto jsem rád souhlasil, že se stanu tváří Staré žitné myslivecké Selection, která ukazuje, že i v Česku umíme dělat dobré whisky. A nyní mohu společně s Palírnou ukázat i novou limitovanou edici whisky. Rád jsem si před časem udělal čas na to, abych spolu s Romanem ochutnal a vybral whisky, kterou letos budeme k výročí stáčet. Vybrali jsme společně sud číslo 78 a rád jsem ho dnes opět ochutnal a připomněl si jeho výjimečnou chuť,“ říká Jiří Bartoška, který novinku spolu s blend masterem v Prostějově také pokřtil. 

Stará žitná myslivecká Single Barrel 12YOse stáčí ručně přímo ve sklepě nejstarší palírny v Evropě. „Vůně této jedinečné edice s měděnou barvou je jemně nasládlá, s náznaky tabáku a dubového dřeva. Chuť je velmi jemná, harmonická a podbarvená tóny sušeného ovoce, převážně švestky a mírně i fíků, zároveň má ale díky dlouhému zrání v sudech silnou dřevitost. V pozadí vystupuje karamel, vanilka a také máslové sušenky,“ popisuje Petruš. 

K dispozici bude pouze 504 kusů, k dostání budou v podnikové prodejně v Prostějově, na e shopech (Alkohol.cz, lihovarek.cz) a ve vybraných barech. Orientační cena je 1990 korun.

Novou limitku Stará žitná myslivecká Single Barrel 12yo pokřtil ve středu 13. července blend master Palírny U Zeleného stromu Roman Petruš spolu s hercem a tváří Staré žitné myslivecké Jiřím Bartoškou. Výroční edice vznikla k 504. výročí prostějovské palírny, která je nejstarší palírnou v Evropě.

NAŠI ZÍSKALI ZLATO V LONDÝNĚ

NAŠI ZÍSKALI ZLATO V LONDÝNĚ NAŠI ZÍSKALI ZLATO V LONDÝNĚ Whisky Stará žitná myslivecká Bourbon Cask Reserve z Čech slaví úspěch nejen doma, ale i

PRODUKTY

NÁŠ PŘÍBĚH

JAK SI VYCHUTNAT