Naše řemeslo

vášeň, poctivost a láska

Žito

Lahodná chuť díky ušlechtilému žitnému destilátu

Stará žitná myslivecká je zcela unikátním ryze českým nápojem s bohatou historií sahající až do 16. století. Jedním z důvodů naší jedinečnosti je klíčová surovina – žito. Základ Staré žitné myslivecké tvoří pečlivě vybraný žitný destilát.

Stará žitná myslivecká již od počátků své produkce se zaměřila na pálení z žita, jednak z důvodu vhodných podmínek pro bohatou úrodu a současně jeho lahodné, nezaměnitelné chuti. I přes časté úřední omezování používání žita pro destilaci alkoholu si prostějovští palírníci dokázali žitný produkt uhájit a udržet po dlouhá staletí.

V jedné skleničce Staré žitné myslivecké (0,02 l) se skrývá cca 450 vydestilovaných žitných zrn. Právě toto žitné zrno dodává našemu nápoji nezaměnitelnou pikantní, ovocnou příchuť.

Dubové sudy

Klíčem k harmonizaci vůně a jemné chuti ušlechtilých destilátů zrajících roky v sudech je to nejkvalitnější dřevo.

V naší palírně používáme nejčastěji dubové sudy po bourbonu z amerického bílého dubu. Dřevo této odrůdy bývá méně zprohýbané než dřeva evropská a vyznačuje se semknutějším dřevním vláknem. Díky tomu získá destilát méně dřevní chuti a více jemnosti.

Dubové sudy v prostějovských sklepech jsou pravidelně kontrolovány a ošetřovány místními bednáři. Tyto sudy dodávají Staré žitné myslivecké dlouhotrvající jemnou chuť a ovocné tóny harmonicky skloubené s vanilkou.

Přes póry letitého dřeva se do nápoje pozvolna dostává kyslík a destilát se tak během procesu zrání stává jemnějším, harmoničtějším a zbavuje se štiplavých závěr. Sudy z bílého dubu žitnému destilátu dodávají nádech vanilky, karamelu a ovoce.

Tajemství

Receptura Staré žitné myslivecké je stále pečlivě střeženým tajemstvím, které do detailů znají pouze tři lidé. Jedním z nich je náš master blender (vrchní palírník) Roman Petruš.
Ten každý den kontroluje probíhající proces zrání i kvalitu
ojedinělé kombinace pečlivě vybraných ingrediencí.
Ty jsou po staletí smíchávány ve stále stejném poměru
a za dodržování totožného výrobního postupu.

Ačkoli se při výrobě Staré žitné myslivecké technologie modernizují, to podstatné zůstává stejné jako před 500 lety.
Je to vášeň a poctivost našich lidí i naše společná láska
k tomuto nápoji, otisknutá do každé jeho kapky.