Jak degustovat Starou mysliveckou
Správnou degustací dokážete nejlépe DOCENIT vEŠKERÉ atributy nápoje jako jsou barva, vůně, chuť i celkový charakter. Při degustaci by vaše smysly neměly být rušeny okolními vlivy.
Pro degustaci si proto udělejte čas
a zvolte tiché a klidné prostředí.
Pro degustaci oproti běžnému vychutnávání z „whiskovek“ dejte přednost sklenici spíše lehce uzavřeného (tulipánového) tvaru ideálně s tenkou stěnou, jež nejvýrazněji probudí a uchová chuť i vůni nápoje.
Podávejte při pokojové teplotě.
Po nalití cca 2 cl nápoje do sklenky, nejprve pomalu zakroužíme sklenicí s nápojem, abychom jej posléze sledovali pomalu stékat po stěně sklenice na dno.
Barva
Chuť se nejvýrazněji projeví po delším poválení nápoje v ústech po celém jazyku.
Zatímco hořkost cítíme u kořene jazyka, sladkost se projeví na jeho špičce, slanost pak na jeho předních okrajích a trpkost na zadních partiích.
Díky důkladnému rozložení doušku tak můžeme
odhalit a docenit ty nejjemnější chuťové vjemy destilátu.
Finish představuje závěrečný dojem z nápoje po jeho polknutí.
Provázející chuť následně po polknutí se totiž
často liší od chuti pocítěné na jazyku.
Každá varianta Staré myslivecké se vyznačuje unikátní kombinací vůně a chuti.
Každá z variant stojí za prozkoumání a vzájemné porovnání. Někomu bude vyhovovat výjimečně jemná chuť Staré myslivecké Reserve s hřejivým dozvukem sadového ovoce. Někdo si vychutná Starou mysliveckou Bourbon cask se sytou měděnou barvou a chutí vanilkových lusků zabalených v medu s dřevitou dochutí. Pro výjimečné chvíle nabízí Selection a Single barrel komplexní, jemnou chuť se sladkým dokončením s dozvukem žitných klasů
Ať jsou vaše preference jakékoliv, určitě stojí za to pustit se do objevování.